Emu hnedý

  - všestranne spracovateľné zviera:

  - dlhý produkčný vek

  - mnohopočetné potomstvo

  - chov nevyžadeuje extrémne špecifiká

  - takmer žiadny spracovateľský odpad

  - zdarvé a ekologické produkty

 

Donedávna sme Emu hnedého mohli vidieť len v zoologických záhradách. V súčasnosti je to už farmovo chované zviera aj na Slovensku, s hospodárskym využitím. Chová sa pre mäso, kožu, olej ako i ďalšie produkty - perie a vajcia.

   Farmovo chované zvieratá sú už v určitom domestikačnom stupni a medzi nimi rozlišujeme aj niekoľko zootechnických variet, ktoré vznikli prirodzeným výberom a v šľachtiteľskom procese. Tieto sa už oproti pôvodným zvieratám pružnejšie prispôsobujú chovateľsko-zootechnickým podmienkam, vrátane zloženia krmív a kŕmnej technike ako aj klíme. Dospelí emáci nevyžadujú špeciálnu opateru. Tu sa žiada podotknúť, že zvieratám na noc, pred zimou, ktorá môže klesnúť až na -25 až -30 °C postačuje prístrešok v štýle útulku. Okrem toho potrebujú výbeh so suchým podložím.

   Emu dorastá v dospelosti do hmotnosti 60-70 kg a spolu s krkom a malou hlavou do výšky až 150 - 180 cm. Oblé, predĺžené telo na vysokých, tenkých, trojprstých behákoch je obrastené hustým, splývavým perím. Telesný rast býva ukončený už v prvom roku života, ale pohlavne zvieratá dospievajú až v roku druhom. Základnú jednotku tvorí chovný pár, ktorý vo farmovom chove ponechávame spolu po celý produktívny život, v priemere 18-20 rokov. 

   Agresia je u nich zriedkavá a málokedy orientovaná smerom k človeku. Ak ju pozorujeme, tak je zameraná na jedince svojho druhu, a slúži na upevnenie dominancie.

   Na Slovensku sa Emu chová výlučne pre tuk, ktorý je žiadaný v kozmetickom, farmaceutickom priemysle a v súčasnosti je jeho veľké odbytište v Českej republike. Výskumy ukázali, že je netoxický, antibakteriálny, antimikróbny, má hlboké penetračné a silne protizápalové účinky, preto je prísadou do mnohých krémov a gélov. V Čechách ho už aj ľudoví liečitelia, chiropraktici a homeopati odporúčajú používať zvonku proti akné, ekzémom, artritíde, na spáleniny, rany gangrénového pôvodu a pre ľudí, ktorí majú chorobne suchú pokožku.

   V rozsiahlej záhrade pri rodinnom dome Emu hnedý aj ako bezúžitkové zviera pôsobí svojou majestátnosťou veľmi dekoratívne.

   Budúci chovateľ má neraz dilemu, v akom veku si má zviera zaobstarať. Tu načim povedať - podľa kapitálu, ktorý má k dispozícii a podľa toho, kedy chce začať s reprodukciou. Samozrejme, najmenej problémov so zvieratami je, ak sú zakúpené v aktuálnom čase pred nástupom pohlavnej dospelosti. Vtedy sa dajú zvieratá najlepšie spárovať na základe exteriéru a zároveň odhadnúť aj ich budúcu úžitkovosť.

   Ak záujemca o chov Emu nemá voľné peniaze na kúpu starších zvierat a zároveň na liaheň, ktorú je tiež bezpodmienečne nutné vlastniť, tak sa musí orientovať na získanie mladšej kategórie. V takom prípade, ale predmetom kúpy a predaja by nemali byť kurčatá pod vekom 6-9 týždňov, pretože ich organizmus je veľmi chúlostivý, zraniteľný a málo adaptibilný na nové chovateľské podmienky.

   Cena za živý materiál? Tá je v súčasnosti v rovine dohody, a ja verím, že sa určite dohodneme k spokojnosti nás obidvoch.

 

Ešte viac informácií o chove EMU nájdete na stránkach www.spusr.sk.